Yeni Başlayanlar için Facebook Chat Bot'ları

Facebook, Messenger platformu için bot desteğini 2016 Nisan ayında tanıttı. İlk zamanlar chatbot’ların söyleneni algılamaktan ziyade komut alma üzerine kurulu olması nedeniyle bu fikre ısınamamıştım. İnsanların da chat botlarına sıcak bakmayacağını düşünmüştüm ancak düşündüğüm gibi olmadı. Ülkemizden bilinen bir örnek veremesem de bugün dünyada pek çok bot haber kanalları, müşteri hizmetleri, bankacılık, sigorta ve hatta hukuk gibi alanlarda servisler sunuyor.

Ben de bundan 1 ay önce çalıştığım yerde, yaptığımız projelerden birinin chat bot olarak da çalışabileceğini düşündüm ve projelendirip bunu sundum. Çok daha uzun süredir chat bot’lar hakkında araştırma yapıyorum. Son zamanlarda bunu pratiğe dökme fırsatım da oldu.

Edindiğim bu bilgi ve tecrübeleri sadece salt bilgi olarak paylaşmayacağım. Aynı zamanda herhangi bir back-end dilinde (asp.net, php, nodejs, size kalmış) tecrübeniz varsa kendi chat bot’unuzu geliştirebileceğiniz bir yazı dizisi hazırlamak istedim. Bu yazı, Facebook için Chat Bot Geliştirmek konulu yazı dizisinin ilk yazısı.

Başlamadan önce Facebook Developer sayfasındaki Messenger Platform dokümantasyonu sayfasını sık kullanılanlarınıza eklemek isteyebilirsiniz. Bol bol ihtiyacınız olacak. Şimdi Facebook Messenger platformunun temelini hızlıca öğrenelim.

Messenger botu, Facebook sayfanıza bağlı olur ve gelen mesajları otomatik olarak cevaplar. Sayfanıza mesaj atan kişi, bot ile bir iletişim başlatır. Chat bot’u bir soru cevaplayabilir veya istediğiniz bir içeriği gönderebilir. Örnek olarak Burger King'e ait chat bot'un demosunu izleyin:

Mesaj Alışverişi

Bir chat bot’u temelde kullanıcılarla mesaj alışverişi yapar. Bu nedenle ilk öncelik hazırlayacağınız botu Facebook sayfanızla bağlamak olacak ki böylece kullanıcıların gönderdikleri mesajlar bir ‘webhook’ aracılığıyla botunuza ulaşsın.

Butonlar

Umarım chat bot’ların temelde kullanıcılarla mesajlaştığını yazdığımda, sadece arkadaşlarınızla mesajlaştığınız gibi iletişim kurduklarını düşünmemişsinizdir. Bir chat bot ile kullanıcıya buton gönderebilirsiniz. Bu internet sitenize, blog yazınıza giden bir buton olabileceği gibi arama yapmak, paylaşmak, satın almak gibi etkinlikleri gerçekleştirecek özel bir buton da olabilir.

Facebook Messenger Call Button
Kullanıcı butona bastığında temsilciyle bir arama başlatıyor. Kaynak: Facebook Call Button

Özel İçerik Formatları

Messenger platformunda Quick Replies (hızlı cevaplar) gibi özel formatlı içeriklerle kullanıcıdan cevap alabilirsiniz. Bence bu chat bot için çok önemli bir özellik çünkü verilebilecek cevabı belirlediğiniz kümelerle sınırlayabiliyorsunuz.

Facebook Messenger Quick Replies
Özel içerik formatı örnekleri... Kaynak: Facebook Messenger Quick Replies

Bot Entegrasyonu

Bu konu benim için anlatması en zor kısımlardan biri. Şöyle bir örnekle açıklayayım: Diyelim ki bir e-ticaret siteniz var ve chat bot’unuz da ziyaretçinin ödeme yapmasını sağlıyor. Peki Facebook’taki bir kullanıcının sizin veritabanınızda hangi kullanıcı olduğunu nereden bileceksiniz? Bu noktada entegrasyon işlemi ile kullanıcıyı kendi sitenize yönlendirip hesapları bağlayabilirsiniz. Bu konuyu ilerleyen yazılarda daha detaylı inceleyeceğiz.

Mesaj Kutusu

Facebook’ta arkadaşlarınızla olan sohbetleriniz nasıl mesaj kutusunda depolanıyorsa chat bot’lar için de aynı şey geçerli. Sayfanızın mesaj kutusunda chat bot ile iletişime geçen kullanıcıların sohbetlerini inceleyebilirsiniz. Bu chat botun sohbet akışını geliştirmek için kullanabileceğimiz önemli bir özellik.

Bot Analizi

Facebook bot’unuzla ilgili basit analiz dataları sunabiliyor. Örneğin kaç kişi iletişime geçti, bot ne kadar aktif gibi. Yine chat bot’u geliştirmek için kullanabileceğimiz bir özellik.

Chat Bot'u Paylaşmak

Facebook Chat Botunuzu yayınladıktan sonra kullanıcıların kolayca etkileşime geçebilmesi için https://m.me/botadi gibi bir link ile paylaşabilirsiniz. Böylece kısa ve basit bir isimle kullanıcılar chat bot’unuz ile iletişime geçebilir.

İlk yazı Facebook Messenger Bot’larının genel özelliklerinden bahsettim ancak hep böyle devam etmeyecek. İlerleyen yazılarda her ne kadar Türkçe için çalışmıyor olsalar da doğal dil işleme gibi teknolojilerden de bahsedeceğim.

Bir sonraki yazımda geliştireceğiniz ilk bot size hangi alanda fayda sağlayacak, buna karar vermeniz için yardımcı olacak birkaç bilgi ve tecrübe paylaşacağım.

comments powered by Disqus