2017 Yılı İçin Kişisel Hedeflerim

Bu konuda açık olalım, alışkanlıklarımızı değiştirmek hepimiz için zor. Bu konuda özellikle kendini eğitmeye çalışan benim için bile...

Mesleğim gereği insanların alışkanlıklarını bozmaya ne denli isteksiz olduklarını, bu konuda ayak dirediklerini biliyorum. Hatta kendimde bunu değiştirmek için bu alanda her hikayeyi okumaya çalışıyorum. En sevdiğim hikaye Ebay’e ait.

Hikaye şöyle: Bir gün Ebay ekibi parlak sarı arkaplan renginden bıkıyor. Siteyi beyaz arkaplan rengi ile yeniliyorlar. Kullanıcılar ağır tepki gösteriyor, e-posta yağmuruna tutuyor. Ekip kullanıcıları memnun etmek için geri adım atmak zorunda. Ertesi gün bu değişiklik geri alınıyor. Ebay ekibi farklı bir strateji denemeye karar veriyor: Sitenin arkaplan rengini her gün bir ton açmaya karar veriyorlar. Tamamen beyaz olduğunda tek bir kullanıcı bile bunu fark etmiyor.

Tüm hikayelere, bilince rağmen yine de alışkanlıklarımı değiştirmek benim için zor.

Aralık ayında sosyal medya 2016 yılını karalama kampanyası başlattı. Yıl içerisinde gerçekleşen bütün felaketler, ölen ünlüler listeler halinde paylaşıldı. Bu yazının konusu daha kişisel ancak benim için de 2016 pek parlak geçmedi.

İlk olarak, en çok övündüğüm kitap okuma alışkanlığımdan tamamen koptum. WordPress blogumu satmamın ardından blog yazma alışkanlığım da kalmadı. Yemek yeme alışkanlığım da bozuldu. Daha önceleri abur-cubur, fast food benim için ödülken şimdi bu ödül yerini ev yemeklerine bıraktı. Gördüm ki bu tembelliklerin toplamı bana daha az üretmek olarak geri dönüyor.

2017 Hedeflerim

2017 yılı için kendime 6 temel hedef belirledim.

  1. Erken kalk (Saat 5:45’te)
  2. Düzenli spor yap
  3. Sağlıklı beslen (Yemek yap)
  4. Kitap oku
  5. Blog yaz
  6. Uyku öncesi meditasyon!

Aşağıda neden bu hedeflerde karar kıldığımı sırasıyla inceledim.

Erken kalk

Ben daha çok geç yatan - geç uyanan biriyim. Uykuyu sevmekten çok, gecenin sessizliğinde çalışmayı daha verimli buluyorum. Diğer yandan 6 saatten az uyku bana yeterli değil.

Geç uyanmak bütün günümü verimsizleştiriyor. Bunun için gece çalıştığım 1-2 saatlik verimli süremi feda edip tüm günü daha performanslı geçirmek için çalışacağım. Bunu daha önce denedim, saat 6’da güne başlayıp gün içinde yapacaklarımı planlamak benim için daha faydalı. Üstelik kahvaltıya da vakit kalıyor. Bir taşla iki kuş!

Uyanma saatime 5:45 olarak karar vermem çok radikal bir değişiklik oldu. Bu saate karar vermemde Quora’daki Başarılı insanlar her sabah ne yapar? sorusuna gelen bir cevap yardımcı oldu.

Şahsi olarak tanıştığım ve başarılı bulduğum herkesin de saat 7’den önce uyandığını biliyorum. Bu nedenle hedefimi 5:45 olarak belirledim.

Düzenli spor yap

Düzenli spor yaptığım zaman kendimi daha dinç ve daha sağlıklı hissediyorum. Bu aslında erken uyanmamın da bir parçası: 15-20 dakikalık bir sabah egzersizi ve haftanın belli günleri de işten sonra 30-45 dakikalık spor. Düzenli spor yaptığım zamanlarda sırt ve omuz ağrılarım kayboluyor. Tüm gününü bilgisayar başında geçirenlere öneririm.

Sağlıklı beslen

Sağlıklı beslenmekten kastettiğim ev yemekleri yemek. Hazır yiyeceklerden kendimi kurtarırsam yaşam kalitemi artıracağıma inanıyorum. Evde yemek yapmaya vakit ayırmam gerek. Bunun için kendimi haftanın üç günü evde yemek yapmak için motive etmeye çalışıyorum.

Kitap oku

2016’da çok az okudum. Biriken kitaplarımı bir an önce bitirmem, yenilerine başlamam gerekli. Kitap okumayı zihnimi boşaltmak için de faydalı buluyorum. Ayrıca okuduğum kitaplar hakkındaki fikirlerimi bloglamak gibi de bir niyetim var.

Franz Kafka'nın Dönüşüm kitabına ait bir illustrasyon
Kitap okuma hedefime Franz Kafka'nın, giriş paragrafını her edebiyat severin ezbere bildiği Dönüşüm adlı kitabı ile başladım.

Blog yaz

Normal zamanlarda bildiğim bir konu üzerinde durmaktansa yeni şeyler araştırmak daha cazip geliyor. Blog yazarken ise bildiğimi düşündüğüm konuları yazıyorum. Ancak yazarken bilmediğim ya da daha önce merak etmediğim şeyleri de araştırmam gerekiyor. Bu hem bildiklerimi pekiştirmek hem de bilgiyi detaylandırmak adına çok faydalı.

Uyku öncesi meditasyon yap

Meditasyon dediysem, bacaklarımı çapraz yapıp halının ortasında oturmak değil!

Bazen sadece gözlerimi kapatıp müzik dinlemek, bazen de Calm App yardımıyla biraz zihnime odaklanıp hiçbir şey yapmamak iyi geliyor. Günlük hayatın akışında herşeyi aceleye getiriyorum, zihin sağlığımı korumak için bu ufak duraksamalar bana iyi geliyor.

Son olarak...

Benim için en büyük motivasyon alışkanlıklarımı geri kazanmaya çalışıyor olmak. Bunlar "yapabilir miyim" diye endişe ettiğim amaçlar değil, eskiden zaten yapıyordum.

Ancak herkes önüne benim kadar basit hedefler koymayabilir. Eğer bu konuda bir motivasyona ihtiyacınız varsa, Barış Özcan'ın Zinciri Kırma isimli projesine göz atmanızı öneririm. Hedeflerinize ilerlemenizi takip edebilecek ve kendiniz motive etmenizi sağlayacak etkili bir yol öneriyor.

İyi seneler...

comments powered by Disqus