Facebook'ta Yardım İstemenin Doğru Yolu

Genç Front-End'ci arkadaşlarımızın yaptığı en büyük yanlış elinden geldikçe kendi başlarına öğrenmeye çalışmaları. Herhangi bir yazılım dilini öğrenmenin en kötü yolu tek başına öğrenmektir. Bunu sadecejsya dahtml-cssiçin söylemiyorum. Tüm yazılım dilleri için bu böyle. Tek başına öğrenmek sadece hatalarınızı pekiştirir. Peki hata aldığınız ya da izlediğiniz yöntemden emin olmadığınız konularda nasıl yardım istemeli? İster Facebook gruplarında, isterseniz webmaster forumlarında kullanabileceğiniz basit bir servis paylaşacağım.. Ama öncesinde hatamızı görelim.

Hatalı Yardım İsteme Yöntemleri

En sık yapılan 2 hatalı yöntemi aşağıdaki paragraflarda inceledim.
İlki hata alınan konuda sadece izlenen yöntemi açıklamak:

“Bir input’um var, buraya girilen dataları yakalamak istiyorum ancak js hatası alıyorum. Nasıl yaparım?”

Bu yöntemdeki en büyük hata, inceleyen kişinin kodlara dair çok az fikrinin oluşması. Çoğu zaman tecrübeli geliştiriciler bu senaryo için en ideal kodları paylaşırlar. Çünkü sorulması gereken çok soru var ancak buna harcanacak vakit kısıtlı. Örneğin;

Sorular böyle devam eder. Bu sorularla vakit kaybetmekten kaçıp ideal kodları paylaşmak çoğu zaman çözüm sunmuyor. Bu yeni kodlar soruyu soran kişinin istediği ya da yapısına uydurabileceği bir şey olmayabiliyor. Hatayı alan kişi bu defa “bunu jQuery ile nasıl yaparım” diye soracak. Daha sonra "burada başka bir fonksiyonu nasıl çağırırım" diye soracak. Bunu tecrübe eden developerlar bir daha bu konularda yardım etmeye istekli olmuyor. Daha sonra gelen sorularda bütün grup sessizliğe bürünüyor.

“Bu kodlarda hata alıyorum neden çalışmıyor? [burada uzun bir kod bloğu paylaşmıştır]”

Facebook gönderilerinde kodlarınızı paylaşmak, aslına bakarsanız çok saçma. Bunun ilk nedeni Facebook, postlardaki bu kodların bir kısmını temizleyebiliyor. Bu nedenle de zaten hatalı olan kodlar bir de eksik oluyor.

Bir diğer sebep okunaksızlık. Çok az kişi Facebook gönderisinde gördüğü kodu okumaya çalışıp hata ayıklamayı deniyor. Tecrübeli bir developer’ın yapacağı ilk iş kodları buradan alıp, kendi kullandığı IDE'ye aktarmak oluyor. Sonra bu kodu düzenlemek, tarayıcıda test etmek de ayrı bir uğraş. Herkes bu vakti harcamak istemiyor. Daha önceki örnekte olduğu gibi geliştiriciler bu gibi yardım isteklerine kayıtsız kalıyor.

Hata aldım, ne yapmalıyım?

Burası sürpriz bir bölüm, yardım istemeden önce yapmanız gereken bir konu. Aldığınız hatayı büyük olasılıkla sizden önce biri daha almış ve StackOverflow’da bunu sormuştur. Çoğu zaman yüzlerce, hatta binlerce oy ile en ideal çözüme de karar verilmiştir. StackOverflow yazılımcılar için bir yardımlaşma sitesi. Dolayısıyla, hatanızı önce StackOverflow’da aratmayı deneyin.

js hatasını otomatik olarak stackoverflow'da arayan kod parçası
Front-End Developer'lar arasında dolaşan esprili bir StackOverflow çözümü...

Yardım istemenin doğru yolu

Kodlarınızı online bir editöre taşıyın ve grupta paylaşın. Ben daha önceleri jsfiddle sitesini kullanıyordum. Daha sonra renklendirmeleri ve kullanışlılığı hoşuma gittiği için codepen.io sitesine geçtim. Hangisinde rahat ediyorsanız onu kullanabilirsiniz. Size şu avantajları sunacak:

Son olarak, codepen’de pek çok developer’ın hesabı vardır. Codepen'de beni buradan takip edebilirsiniz. Diğer developer’ların da yaptıkları örnekleri ve paylaştıkları kod bloklarını inceleyebilirsiniz. Ben sık sık codepen’in anasayfasında, öne çıkan kodları incelemeyi severim. Çoğu zaman ilginç çalışmalarla karşılaşmak mümkün.

Denemekten ve öğrenmekten asla vazgeçmeyin. Sonraki yazılarda görüşmek üzere...

comments powered by Disqus