Modern Web Sitesi İçin Ziyaretçi Kazandıracak Detaylar

Menüyü ararken kendinizi bambaşka sitelerde bulduğunuz, 3-5 satırlık metni okuyabilmek için reklam engelleyen tarayıcı eklentileri kullanmak zorunda olduğunuz web siteleriyle karşılaşmışsınızdır eminim. Belli ki arama motorları bu sitenin içeriğini değerli buluyor ve bizi yönlendiriyor. Fakat tekrar ziyaret etmeyi düşünür müsünüz? Ben de düşünmem.

Burada bahsedeceğim 6 adım hem web sitelerinde hem de web uygulamalarında kullanılabilir.

Ziyaretçi Dostu Arabirim

Kullanışlılık, uzun süredir UX ismiyle aramızda. UX kullanıcı deneyimi anlamına gelir. Eğer bu konuya amatör ilginiz varsa, kendi siteniz için basitçe 2 adımı kontrol edin:

  1. Ziyaretçi aradığı içeriğe en fazla 3 tıklama ile ulaşabilir mu?
  2. Benzer siteleri gezerken kendi alışkanlıklarınızı kontrol edin:
    Örneğin aşağı ok gösteren bir butona tıkladığınızda bir menünün mü yoksa bir içerik alanının mı açılmasını bekliyorsunuz? Sitenizi de buna göre yeniden gözden geçirin.

Örneğin, bir blog sitesinde makale okurken bir süre sonra sitede modal box açılması ve benden facebook sayfalarını takip etmemi istemeleri benim için sinir bozucu. Çünkü henüz makaleyi okumayı bitirmedim. Üstelik modal box’ın açılmasını da istemedim. Bu benim içeriğe ulaşmam için yapılmış bir geliştirme değil. Bu nedenle ben de sitelerimde böyle bir uygulama kullanmıyorum.

Bu konu ile ilgili olarak Kullanışlı Web Siteleri Yaratma kitabını tavsiye ederim. Benim okuduğum versiyonun çevirisi kötüydü ancak akıcı bir kitap.

Okunabilirlik

2016 internette okunabilirliğe en çok önem verilen yıl oldu. Artık internet siteleri doğru font’u sadece aramıyor, bulamadığında istediği font’u tasarlatıyor da. Benim bu konuda en beğendiğim sitelerden biri Medium oldu. Bence bu kadar başarılı olmasının en önemli sebeplerinden biri de içeriğe zahmetsizce ulaşabiliyor olmanız. Kendi blogumu tasarlarken büyük ölçüde Medium’un tipografi özelliklerini baz aldım. Her ne kadar telif nedeniyle aynı fontu kullanamasam da benzer bir font ve font büyüklükleri kullandım.

Hareketli Gif ve Fon Müzikleri

Eskiden internet siteleri fon müzikleri kullanırdı. Buna uzun süredir rastlamadım ancak bence web’de bunun yerini alan bir özellik var. Hareketli gif’ler!

Flash’ın tarayıcılardan yavaş yavaş silinmesi ile hareketli gif’ler her yanımızı sarmaya başladı. Açıkcası blog yazılarında gördüğümde ben de mutlu oluyorum. Ama her zaman değil. Dolayısıyla bunun oranını tutturmak lazım.

Sayfaya yüzlerce gif koymayın, sonra site açılmak nedir bilmiyor.

Reklam Yerleşimi

İnternet siteleri için en kolay ulaşılabilir gelir kaynağının reklamlar olduğu bir gerçek. Reklam alarak site giderlerini azaltmanız hatta kazanmanız da hakkınız. Ancak daha fazla kazanmak için hileli yerleştirilen reklamlar, popup pencereler hatta linkler göstermek büyük hata. Reklamların ön plana çıktığı bir site asla ziyaretçinin güvenini kazanamaz. Burada kendi açınızdan baktığınızda daha fazla tık alma olasılığınız yüksektir elbet fakat, daha çok ziyaretçi kazanmak için ziyaretçinizi de memnun etmeniz gerekmektedir. Satıcı-müşteri ilişkisi gibidir, site içeriğiniz sizin ürününüz ve bunu müşterinize en güzel şekilde sunarak onu memnun etmeniz gerekmektedir. Zaten hileli tıklamalarla reklam verenlerde memnun olmayacaktır, etik değil. Sitenizde az ama içeriğinizle ilgili reklamları barındırmanız hem ziyaretçi hemde sizin açınızdan önemli. Böylece ziyaretçi sayısı arttıkça reklamların tıklanma oranı da artacaktır.

Sitenizin konusu ve ziyaretçilerinizin ilgi alanlarını tespit ederek az reklam ile daha fazla tık sağlayabilirsiniz. Tabi bu reklamların sayfadaki yerleşimleri de önemli. Ancak reklam yerleşimi ve ziyaretçi eğiliminin ölçümü uzun bir araştırma konusu. Daha derine inmeyip asıl konumuza geri dönelim.

Tarayıcı Uyumluluğu

Sitenizin en sık kullanılan tarayıcılarda ve mobilde iyi çalıştığından emin olun. Her ne kadar tarayıcılar arasındaki rekabet daha kullanışlı, daha hızlı tarayıcıların ortaya çıkmasını sağlasa da site sahipleri için olumsuz yönleri çok. Farklı tarayıcılar aynı siteyi farklı şekillerde gösteriyor veya olması gerektiği gibi gösteremiyor.

Ziyaretçilerinizi de düşünerek en çok kullanılan tarayıcılarda sitenizin nasıl göründüğüne bakın. Sorunlu olan kısımları düzeltmeye çalışın. Bu iş HTML vs CSS kodlamalarını bilenler için çok zor değil. Bu sorunlu tespit etmenin ilk yolu html ve css kodlarının doğruluğunu kontrol etmek. HTML kodlarınız için W3 HTML validator adresinden, CSS kodlarınız için ise W3 CSS validator adresinden sitenizin standartlara uyup uymadığını kontrol edebilir, hatalarınızı ve çözümlerini görebilirsiniz.

Yazı biraz uzun görünüyor fakat yine de konuları derinlemesine işleyemedim. Sizin de kendi fikirlerinizi, bilgilerinizi veya konuları daha ayrıntılı işleyen kaynakları yorumlarınızda bekliyorum.

comments powered by Disqus