Çalışırken Verimliliğinizi Artıracak 8 Yardımcı Araç

Bu blog yazımda verimliliğimi artırdığı için çalışırken sıkça kullandığım uygulamaları listeledim. Belki bir kısmı herkesin bildiği uygulamalardır. Ben kendi açımdan nasıl faydalandığımı yazdım.

Pocket

Araştırma yapmam gereken konular bazen dallanıyor, beni merak ettiğim başka konulara sürüklüyor. Web’de kaybolmamak için o anki işimle ilgili makaleyi okuyorum. İlgimi çeken diğer sayfaları ise daha sonra okumak üzere kaydediyorum.

Önceleri, daha sonra okurum dediğim ne varsa tarayıcının sık kullanılanlarına ekliyordum. Ev ve iş bilgisayarımdaki tarayıcılarda kişisel hesabım açık. Bu bağlantılar tarayıcılarımda senkronize oluyor. Buraya kadar sorun yok. Fakat daha sonra sık kullanılanlar alanındaki klasörlerim kalabalıklaştı ve linkler birikti. Gerçekten sık kullandığım bağlantılara yer kalmadı. Bu karmaşayı çözmek için uygulama ararken Pocket'a rastladım.

Mobil uygulama iOS 7 destekli olmadığından kullanamıyorum. Diğer yandan zaten iPhone ile pek makale okumam ama web uygulaması oldukça başarılı. Tarayıcı eklentisi ile siteyi kayıt ediyorsunuz, dilediğiniz zaman okuyabiliyorsunuz. Ayrıca sitede Best Of, Must Read gibi kategorilerde ilgi çekici yazılar bulmak da mümkün. Uygulamanın ücretsiz sürümünün özellikleri benim için yeterli.

Dün uygulamayı karıştırırken, linkleri önerme (recommend) seçeneği ile kendi profilimizde paylaşabildiğimiz gördüm. Ayrıca başka kişileri takip takip edip onların önerilerini görebiliyoruz. Pocket’da beni takip ederek paylaştığım içerikleri görebilirsiniz.

f.lux

Bu uygulama bilgisayarın ekran aydınlatmasını ve renk aralığını gün ışığına göre ayarlıyor. Ev bilgisayarımda bu uygulamayı kullanmıyorum ancak iş bilgisayarımda hep açık. Uygulama ücretsiz. Uygulamayı bir süre kullandıktan sonra, özellikle akşam saatleri kapatmak istemeyeceksiniz.

Kurulumdan sonra doğru çalışması için uygulama arayüzündeki Settings butonu ile ayarlar sayfasına gidin. Buradan Set your location yazılı alanındaki Change butonuna basın ve bulunduğunuz bölgeyi belirleyin. Ben İstanbul olarak belirledim.

Eğer tasarım ya da fotoğraf işlerinde olduğu gibi gerçek renkleri görmeniz gerekirse Alt + End kısayolu ile uygulamayı kapatıp açabilirsiniz.

Spotify

Müzik, çalışırken odaklanmama yardımcı oluyor. Bu sayede açık ofisin gürültüsünden de izole olabiliyorum.

Spotify’ın ücretsiz sürümünü pek tavsiye etmem, sinir bozucu sıklıkta reklam giriyor. Ben premium versiyonu kullanıyorum ve kullandıkça çok sevdim. Hem telefon hem iş hem de ev bilgisayarımda kurulu, web uygulamasını kullanmadım. Özellikle öneri algoritması çok iyi çalışıyor.

Google Docs

Bu yıl daha sık blog yazmak için kendime hedef koyunca aradığım ilk uygulama cloud’da çalışan bir metin editörü oldu. Yazılarımı çoğunlukla evde yazıyorum. Bazen iş yerinde aklıma gelen yazı fikirlerini de Google Docs’a başlık ve 1-2 satır metin olarak girip kaydediyorum. Daha sonra evden devam ediyorum. Bazen tam tersi... Google Docs’u daha önce de kullanıyordum, başarılı bir servis. Üstelik tamamen ücretsiz.

Hemingway

Yine 1 yıl öncesine kadar çok sık kullandığım bir uygulama. Hemingway editörün masaüstü uygulaması ücretli. Web uygulaması ise ücretsiz, benim işimi görüyor.

Yazılarımı Google Docs’ta yazdıktan sonra Hemingway’in düzenleme modu ile yazıyı gözden geçiriyorum. Hemingway fazla uzun olan paragrafları, okuması zor olan uzun cümleleri işaretliyor. Ben de bu alanları yeniden yazıyorum. Örneğin bu yazıda Hemingway'i kullandım.

Evernote

Bu uygulamayı ilk günden beri kullananlar var ve hep önerdiler. Evernote’un değerini bu ay anladım. Ben daha çok kağıt üzerinde not alanlardanım. Yanımda sürekli not defteri taşıyamadığımı fark edip evde de notlarıma ulaşmak isteyince kendime mail atmaya başladım. Bu defa da mailler arasında kaybolunca Evernote’u tekrar denemeye karar verdim. Bence başarılı ve basit bir program.

Mobil uygulama iOS 7 desteklemediğinden telefonumda kullanamıyorum. Yine de ev ve iş bilgisayarımda kurulu. Ctrl + Alt + N tuş kombinasyonu ile yeni bir not oluşturabiliyorsunuz. Bu notlarınıza istediğiniz yerden erişebilirsiniz. Uygulamanın ücretli ve ücretsiz seçenekleri mevcut.

Mindmeister

Bu aslında klasik bir mind mapping uygulaması. Benzer uygulamalardan bir farkı yok ancak ben bunun kullanımını oldukça rahat buluyorum.

tedx sanfrancisco etkinliğine ait mindmap görseli
Juan Bennet, TEDx Sanfrancisco için hazırladığı mind map'i sitede paylaşmış. Görselde yazıların görünmediğinin farkındayım, buradan inceleyebilirsiniz.

Aklıma gelen projeleri burada dallandırıp yol haritası çıkarmaya çalışıyorum. Hem düşünceyi görsel olarak görmek çok faydalı oluyor. Uygulama tarayıcı üzerinde çalışıyor. Ücretsiz hesapda 3 proje oluşturma limiti var. Ben bitirdikten sonra projeyi görsel olarak kaydedip hesaptan silerek yer açıyorum. Adapte olmak kolay.

Buradan referansımla üye olursanız bana ekstradan 1 proje açma hakkı daha kazandırabilirsiniz.

Dropbox

6 ayda 3 tane flash bellek kaybettim. Büyük boyutlu dosyaları taşımak ve yedeklemek için harddisk kullanıyorum. 50-100 mb’lık dosyalar içinse Dropbox kullanmaya başladım. Ev internetlerinin upload hızları düşük olduğundan bu tarz servisler çok kullanışlı olmayabiliyor. Fakat düşük boyutlu dosyalar için ideal.

Ücretsiz üyelikte 2gb alan sunuyor. Eğer referansımla üye olursanız bana ekstra 250mb alan kazandıracaksınız.

Benim kullandığım uygulamalar bunlar. Önerdiğiniz uygulamalar varsa yorumunuzu bekliyorum.

comments powered by Disqus